Ілюзією називається неправильне, спотворене сприйняття.

Познайомимося з деякими ілюзіями, які викликаються законами відчуття та сприйняття і виникають за даних умов у всіх або у більшості людей.

1. Ілюзії контрасту. Окрім прикладів, приведених у темі «Адаптація», вкажемо ще на випадки, коли предмет здається більшим унаслідок сусідства з меншими предметами, меншим – унаслідок сусідства з великими.

2. Переоцінка верхньої частини фігури. При діленні на око вертикальної лінії навпіл недосвідчена людина майже завжди робить помилку, вказуючи середину дуже високо. У друкарських цифрах 3 і 8 верхня половина здається однаковою з нижньою, тоді як насправді вона менша; у цьому легко переконатися, перевернувши їх.

3. Перенесення властивостей цілої фігури на окремі її частини. Відрізок, що входить до складу великої фігури, здається довшим за рівновеликий йому відрізок, що входить до складу маленької фігури.

4. Вдавана зміна напрямку лінії і спотворення форми фігури під впливом напряму інших ліній.

У ілюзіях велике значення може мати наше розуміння, осмислення видимих нами ліній і фігур. У деяких випадках воно може викликати ілюзію, в інших – знищувати її.

Вивчення різних ілюзій сприйняття розкриває причини, що викликають в окремих випадках спотворене, неправильне сприйняття предметів. А знання цих причин допомагає боротися з неправильністю сприйняття, виправляти помилки сприйняття.

Кiлькiсть переглядiв: 75