Чутливість до якого-небудь подразника сильно залежить від інших відчуттів, що є в даний момент. Залежність ця складна, і не всі закони, керуючі нею, вивчені. Але одна проста закономірність діє в більшості випадків. Слабкі подразники збільшують чутливість до інших, одночасно діючих подразників, тоді як сильні подразники зменшують цю чутливість.

Якщо я повинен побачити в темряві яку-небудь крапку, що слабко світиться, то я легше побачу її, коли в полі зору є інші крапки, що слабко світяться. Якщо ж в полі зору є досить сильне світло, то це утруднює можливість побачити слабкий вогник. Аналогічну дію справляють на зорову чутливість відчуття від інших органів чуттів: неголосні звуки, легкі смакові або температурні відчуття підвищують чутливість зору, тоді як дуже сильні звуки або різке охолодження чи нагрівання знижують її.

Одним з найбільш яскравих проявів взаємодії відчуттів є контраст відчуттів. Після солодкого тістечка яблуко здається кислим, а якби його з'їсти до тістечка, воно здалося б солодким. Після солоного розчину, дистильована вода здається солодкуватою. Сірий прямокутник на білому фоні здається темнішим, ніж на чорному. Той же сірий прямокутник на червоному фоні здасться зеленуватим, на жовтому фоні – синюватим і так далі.

Унаслідок контрасту відчуття змінюється у бік, протилежний до сусідніх або передуючих відчуттів. На темному фоні кольори яснішають, на світлому фоні – темніють. Завдяки контрасту посилюється відмінність між сусідніми або слідуючими одне за одним відчуттями. Це має велике значення в процесі сприйняття, оскільки відчуття різкіше відділяються одне від одного.

Кiлькiсть переглядiв: 95